Tradície (v) súčasnosti

Prednáška a tvorivý koučing s Majou Hriešik

24. - 25. januára 2025

Pavilón / Galéria Umelka

Dostojevského rad 2, 811 09 Bratislava

V nadväznosti na aktuálnu výzvu k vzniku diela v rámci platformy Folklab a pre vlastný umelecký rozvoj majú účastníci - jednotlivci i tvorivé tímy možnosť pod vedením dramaturgičky, režisérky aj umeleckej koučky Maji Hriešik dostať spätnú väzbu na svoje zamýšľané koncepty.

Informácia o účastníckom poplatku a povinnej registrácii TU

piatok 24. januára 2025

SEMINÁR
17.00 -19.00h

Cieľom semináru bude získať informácie kde a čím začať, ako postupovať pri tvorbe dramaturgického zámeru. Ako víziu zamýšľaného diela, či prvotné hmlisté predstavy, pretaviť do praktických postupov. Dozviete sa ako dramaturgia diela pomáha pracovať so špecifikami diváckej pozornosti v súčasnosti.

Počas vzdelávacieho podujatia je možné využiť aj poradenstvo etnochoreologičky Barbory Morongovej (FolkLab).

sobota 25. januára 2025

KAUČINGOVÝ WORKSHOP I.
09.30 -12.30h

Účelom tvorivých dielní je pomôcť ujasniť si zámery, rozvinúť dramaturgický koncept a inscenačný potenciál pripravovaných či rozpracovaných hudobno-pohybových ideí.

KAUČINGOVÝ WORKSHOP II.
14.00 -17.00h

Dielňa je mimoriadne vhodná pre tvorcov, ktorí v rámci inscenačného zámeru zamýšľajú kombinovať rôzne umelecké druhy, osobitne tých, ktorí chcú prepájať súčasné inscenačné postupy a tradičnú kultúru. Koučing môžu využiť aj tvorcovia v pokročilej fáze tvorby.

Tešíme sa na Vás!

lektori

Mgr. art. Maja Hriešik, PhD.

pedagogička VŠMU - KTT tančená dramaturgia, estetika a dejíny tanca

Narodila sa v Novom Sade, Srbsko. Absolvovala štúdium estetiky na Filozofickej fakulte UK a štúdium divadelnej réžie na Vysokej škole múzických umení. V dizertačnej práci sa venovala téme dramaturgie telesnosti v súčasnom performatívnom umení (vyšlo knižne ako _Telesnosť európskeho súčasného divadla: Eseje o dramaturgii tela v tanci a divadle_, NMCode 2013). Ako režisérka, dramaturgička či kurátorka sa venuje tancu, filmu a komornej opere. Je koordinátorka projektu tanečnej komunity Platforma pre súčasný tanec, ktorý sa venuje rozvoju nezriaďovanej scény súčasného tanca na Slovensku. Pôsobí ako odborná asistentka na Katedre tanečnej tvorby VŠMU, kde vyučuje predmety zamerané na dramaturgiu, réžiu, estetiku a dejiny tanca. Ako mentorka pôsobí aj v medzinárodných vzdelávacích programoch, aktuálne v európskom projekte Micro and Macro Dramaturgies in Dance a v projekte spolupráce medzi európskymi a ázijskými dramaturgami Asian Dramaturg’s Network.

Mgr, art., Mgr, Barbora Morongová, PhD.

etnochoreologička, tanečná pedagogička a choreografka

Asbsolvovala Vysokú školu múzických umení, o rok neskôr ukončila aj Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave v odbore etnológia a kultúrna antropológia. Následne pôsobila ako doktorandka na Ústave hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied, kde v roku 2010 získala doktorát v odbore etnochoreológia. Počas štúdia externe prednášala na Filozofickej Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre predmety zamerané na ľudový tanec a etnochoreológiu. Od roku 2007 pracuje na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky ako riaditeľka odboru nehmotného kultúrneho dedičstva a kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva. Desať rokov tancovala v umeleckom súbore Lúčnica, od roku 2002 je členkou občianskeho združenia Dragúni, ktoré je zakladateľom a lídrom v organizovaní Tanečných domov na Slovensku. Ako tanečná pedagogička pôsobila dlhé roky v detskom folklórnom súbore Vienok i Vysokoškolskom umeleckom súbore Technik z Bratislavy. Popri pedagogickej činnosti sa uplatnila aj ako úspešná choreografka (SĽUK, Technik, Vienok, Kobylka a i). Viaceré z jej choreografií získali prestížne ocenenia doma i v zahraničí. Popri práci sa spolu s manželom venuje propagácii tradičného tanca v radoch širokej verejnosti (cyklus Tanečných domov, kurzy ľudového tanca a i. ). Ako odborná garantka za tanec realizovala výskum tradičnej tanečnej kultúry v rámci národného projektu Digitálne múzeum. Ako expretka je členkou významných odborných komisií a porôt súťaží v oblasti tradičného tanečného umenia, členkou stálej programovej rady Folklórneho festivalu Myjava, autorkou umeleckých i mimoscénických programov na folklórnych festivaloch (FF Myjava, FF Východná, FF Koliesko ai.), predsedníčkou odbornej komisie posudzujúcej návrhy na zápis do zoznamov súvisiacich s agendou UNESCO, členkou Slovenskej komisie UNESCO, Výboru pre kultúrno-osvetovú činnosť Rady vlády SR pre kultúru i viacerých dotačných komisií v oblasti nehmotného kultúrneho dedičstva. Ako porotkyňa účinkovala v rámci úspešného TV formátu ZEM SPIEVA. V roku 2018 založila s manželom Ferom edukatívno-performatívnu platformu FolkLab.