Choreografia a réžia tanečného divadla – tradícia verzus súčasnosť. Osobnosť režiséra a jeho úloha v procese tvorby.
30. 5. 2019
Divadlo Ifjú Szívek
Mostova 8, Bratislava
Z dôvodu obmedzenej kapacity účastníkov je potrebné aby ste nám účasť potvrdili na tento e-mail najneskôr do 29. mája 2019. Účasť je bezplatná.
Program:
17:00 – 18:00
Prof. Martin Huba
Osobnosť režiséra a jeho úloha v procese tvorby
18:10-19:10
Mgr. art. Jozef Koleják
Štruktúra a dramaturgia scénického diela
19:30-20:30
Dušan Hegli
Choreografia a réžia tanečného divadla – tradícia verzus súčasnosť
Prof. Martin Huba
herec, režisér, pedagóg VŠMU
Po absolvovaní štúdia herectva na VŠMU sa v roku 1964 stal členom činohry Štátneho divadla v Košiciach. Od roku 1967 pôsobí v Bratislave. Začínal v Divadle poézie, v rokoch 1968-1971 pôsobil v Divadle na Korze, z ktorého po jeho zákaze prešiel na Novú Scénu. Členom činohry SND sa stal v roku 1976 a v tomto súbore zotrval viac ako dvadsať rokov. Od roku 1999 hosťuje na viacerých divadelných scénach. Od 90. rokov sa okrem herectva v divadle i vo filme venuje aj réžii. Za svoje profesionálne umelecké pôsobenie získal viacero ocenení. Okrem bohatej divadelnej tvorby bol i spoluatorom dramatického diela Tančiareň (Tanec slovenskými dejinami dvadsiateho storočia), ktoré získalo cenu Dosky v kategórii najlepšia inscenácia.
Dušan Hegli
choreograf a režisér
Choreograf a režisér vyznamenaný oceneniami Tournesol, Muharay a „Autor roka 2017“ Vďaka inovačnému, progresívnemu pohľadu na scénické spracovanie tanca si čoskoro vybojoval pozornosť domácej i zahraničnej, najmä maďarskej scény. V roku 1999 vyhral konkurz na post riaditeľa Maďarského umeleckého súboru Mladé srdcia (dnes Tanečné divadlo Ifju szivek). Pod jeho vedením sa súbor profesionalizoval, stal sa jednou z najvýznamnejších inštitúcií folklórneho hnutia doma i v zahraničí, a zároveň významnou tvorivou dielňou domáceho tanečného umenia. Na čele súboru, pozostávajúceho z profesionálnych tanečníkov a hudobníkov, sa od roku 2000 predstavuje obecenstvu ročne niekoľkými novými predstaveniami. Ako choreograf a tanečný pedagóg pracoval vo vyše 30-tich štátoch sveta od Spojených Štátov Amerických po Austráliu. Bol organizátorom a účastníkom mnohých výskumov tradičného tanca. Jeho programy sú zaujímavé spojením tradičnej hudobnej a tanečnej kultúry, vynikajúcej interpretácie a premyslenej, progresívnej dramaturgickej koncepcie. Hudba, scénografia, osvetlenie či kostým sú aspoň tak dôležitými komponentmi jeho diel, rovnako ako aj znalosť tradičnej tanečnej kultúry.
https://www.dusanhegli.com/sk
Mgr. art. Jozef Koleják
divadelný režisér, scenárista, pedagóg
V roku 2001 ukončil štúdium divadelnej réžie a dramaturgie na Činohernej a bábkarskej fakulte VŠMU v Bratislave. Po štúdiu pôsobil ako dramaturg v Slovenskom rozhlase. Venuje sa scenáristickej tvorbe a dramaturgii divadelných i televíznych formátov. V roku 2016 režíroval v Modrom salóne Slovenského národného divadla v Bratislave. Od skončenia štúdia sa venuje aj pedagogickej činnosti na Divadelnej a bábkarskej fakulte VŠMU v Bratislave, kde prednáša dejiny divadelnej réžie.