Pohyb a svetlo #2

3. 12. 2022

Divadelné štúdio DF VŠMU Lab

Svoradova 4 - Bratislava

Počet účastníkov je obmedzený.
Prihlásiť sa môžete tu.
Podujatie je zamerané najmä na študentov a absolventov umeleckých vysokých škôl, konzervatórií a aktívnych umelcov pôsobiacich v rámci divadelného a tanečného umenia. Zmena programu vyhradená! Účastníkmi budú aj študenti Kat. scénografie (priestorový, kostýmový a svetelný dizajn), čím vzniká priestor k vzájomnému spoznaniu a tvorivej spolupráci.

Zmena programu vyhradená!
Pre viac informácii píšte: info@folklab.sk

Za spoluprácu ďakujeme Katedre scénografie, Divadelnej fakulte a Divadelnému štúdiu Lab DF VŠMU v Bratislave.

9.00 – 12.00

Objasnenie
doc. Ján Ptačin, ArtD.

Svetelný dizajn javiskových diel – teória a  princípy. Teoretické základy a praktické ukážky štandardných situácii (nesvietenie javiskového celku rôznymi spôsobmi, uhol a farba svetla, biela vs. čierna podlaha a horizont a i.).

13.00 – 17.00

Uhol pohľadu
doc. Ján Ptačin, ArtD.

Praktický workshop svetelného dizajnu, metódy a postupy svetelného dizajnéra a práca na vlastných zadaniach v skupinách.

lektori

doc. Ján Ptačin, ArtD.

scénograf

Ján Ptačin študoval architektúru na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a Vysokom učení technickom v Brne a scénografiu na Vysokej Škole múzických umení v Bratislave, kde sa v rámci doktorandského štúdia venoval svetelnému dizajnu. Počas štúdií absolvoval viaceré zahraničné stáže vrátane pracovného pobytu v Inštitúte svetelného dizajnu v Amsterdame. Momentálne pôsobí v praxi, v rámci kreatívneho štúdia JaOnMi CreatureS, ktorého misiou je lepší priestor (architektúra, scénografia, svetelný je lepší priestor (architektúra, scénografia, svetelný dizajn) a venuje sa tiež pedagogickým aktivitám, okrem iného na VŠMU. Scénografické riešenia navrhol pre viacero činoherných a hudobno-tanečných inscenácií, performancií a eventov. Venuje sa taktiež navrhovaniu a projektovaniu architektonických objektov, pavilónov a interiérov. Medzi úspešné realizované projekty patrí napríklad scénografia inscenácie Otec v ŠD Košice, svetelný dizajn Inscenácie Veľký zošit v DAB Nitra, napríklad scénografia inscenácie Otec v ŠD Košice, svetelný dizajn Inscenácie Veľký zošit v DAB Nitra, svetelný dizajn inscenácie Veselé paničky windsorské v SND Bratislava, scénografia inscenácií WOW! A Únos Európy od Debris Company, alebo napríklad svetelný dizajn jaskyne Dachstein Eishoehle v Rakúsku.